دستگاه برش حرارتی در حقیقت به نوعی دستگاه گفته می‌شود که با استفاده از انرژی گرما و حرارت می‌تواند انواع مواد مختلف مانند پارچه‌ها، پلاستیک‌ها، یونولیت‌ها و … را برش بدهد. دستگاه‌های برش معمولاً دارای قابلیت تنظیم دما و حرارت هستند و برای برش هر کدام از انواع مواد می‌توانند در دماهای مختلفی استفاده شوند.

معرفی انواع دستگاه برش صنعتی:

 • دستگاهبرش فلزات برای برش فلزات، می توانید از دستگاه برش لیزر، برش پلاسما یا برش واتر جت استفاده کنید. …
 • دستگاهبرش صنعتی غیر فلزات …
 • برش صنعتی لیزر…
 • دستگاهبرش صنعتی پلاسما …
 • دستگاهبرش واتر جت …
 • دستگاهبرش اکسی استیلن …
 • دستگاهبرش صنعتی تیغه دار …
 • کلام آخر،دستگاه برش صنعتی مناسب

 

آشنایی با انواع دستگاه های برش لیزری فلزات

لید:

فلزات برای قرارگیری در پروسه تولید نیاز به تغییرات مختلف در فرم، اندازه و ابعاد دارند. برای برش فلزات از روش‌های متفاوتی استفاده می‌شود. بسیاری از این روش‌ها با توجه به مشکلات و هزینه‌های بیش از اندازه منسوخ شده‌اند. برش لیزری یکی از روش‌های پیشرفته و کارآمد است که امکان برش مواد فلزی و غیرفلزی را با دقت و سرعت بسیار بالا فراهم می‌کند.

در لیزرکات، فلزها به کمک گرما و فشار ایجاد شده توسط پرتو ثابت نور، برش داده می‌شوند. در واقع در این عملیات، هیچ گونه اتصال و تماسی برقرار نمی‌شود. فناوری لیزر ابعاد گسترده‌ای دارد و با توجه به تولید کننده پرتو لیزر، جنس فلزات و توانایی لیزر اقدامات متفاوتی مانند حکاکی، سوراخ‌کاری و برش را انجام می‌دهد.

برش فلز با لیزر

انواع دستگاه‌های برش لیزری فلزات را بشناسید

لیزرها دارای طول موج متفاوتی هستند و بر مبنای طول موج خود می‌توانند برای اقدامات مختلف مورد استفاده باشند. به طور کلی سه نوع دستگاه برش لیزری فلزات وجود دارد. CO2(لیزرهای گازی)، لیزر Nd:YAG یا Nd:YVO و لیزر فیبر

هر کدام از دستگاه‌ها برای تحریک لیزر از یک ماده پایه متفاوت با عبور از دیودهای فیزیکی یا مخلوط گاز کمک می‌گیرند.

لیزرهای CO2

در برش لیزری CO2، جریان الکتریسیته از یک لوله با مخلوط گاز عبور می‌کند و باعث تولید پرتوهای نور می‌شود. لوله‌های گاز در هر انتها دارای آینه هستند. یکی از این آینه‌ها به شکل بازتابنده عمل می‌کند و آینه دیگر این کار را به شکل جزئی انجام می‌دهد. گاز درون لوله ترکیبی از گازهای مختلف هیدروژن، دی‌اکسید‌کربن، هلیوم و نیتروژن است. این لیزرها در محدوده مادون قرمز، نور نامرئی تولید می‌کنند.

بیشترین قدرت لیزرهای CO2 تا چندین کیلووات برای ماشین‌های صنعتی تخمین زده می‌شود. البته این موضوع استثاست. بیشتر لیزرهای معمولی CO2 قدرتی برابر با 25 تا 100  وات با طول موجی معادل 10.6 میکرومتر دارند.

این لیزرها برای موادی همچون کاغذ، چوب، پلاستیک‌های آکریلیک، پارچه، چرم و… گزینه مناسبی هستند. به کمک این لیزرها می‌توان برش لیزری ورق آلومینیوم و برخی از فلزات را نیز انجام داد. البته لیزر CO2 برای برش لیزری فلزات مناسب نیست. به طور کلی این دستگاه‌ها قابلیت برش فلزات غیرآهنی را دارند. قدرت این دستگاه نیز به کمک افزایش اکسیژن اعمال می‌شود.

لیزر فیبر

لیزر فیبر طول موجی برابر با 1.064  میکرومتر دارد و کار خود را با قطر کانونی بسیار کوچک انجام می‌دهد. حداقل عمر طولانی این دستگاه‌ها حدود 25000 ساعت است و قیمت بالایی دارند. لیزر فیبر نسبت به دو نمونه دستگاه برش لیزری عمر بهینه و طولانی‌تری دارد. ضمن اینکه امکان تولید پرتوهای پایدار و قدرتمندی را دارد.

این نوع لیزرها از مدیریت بهتری نسبت به CO2 برخوردار هستند و می‌توانند برای برش لیزری استیل، آهن، علامت‌گذاری فلزات، پلاستیک، چوب، حکاکی فلز و… مورد استفاده باشند.

 

انواع دستگاه برش لیزری

طول موج لیزر Nd:YVO برابر با 1.064  میکرومتر بوده و می‌تواند برای کاربردهای مختلف نظامی تا پزشکی کارایی داشته باشد. این دستگاه می‌تواند برای برش لیزر فلزات روکش‌دار یا بدون روکش مورد استفاده قرار بگیرد. فرکانس خروجی این دستگاه از UV، مادون قرمز نزدیک به آبی و سبز ترکیب شده و همین موضوع عملکردهای متفاوتی را برای لیزر ایجاد می‌کند.

جمع‌بندی

دستگاه برش لیزری از انواع مختلفی برخوردار است. هر کدام از این دستگاه‌ها با توجه به ویژگی‌ها، طول موج و قدرت می‌توانند برای برش و فرم‌دهی برخی از فلزات کارایی داشته باشند. به‌عنوان مثال برای برش فلزات غیرآهنی همچون آلومینیوم از دستگاه لیزر CO2 استفاده می‌شود و برای فلزات سنگینی مانند استیل و آهن از دستگاه لیزر فیبر کمک گرفته می‌شود. انتخاب دستگاه‌های مناسب جهت برش باعث کاهش هزینه‌های پرداخت برای مشتریان شده و از هر نظر اقتصادی است.

انواع دستگاه برش پلاسما چیست؟

برش پلاسما فرایندی است که به موجب آن یک جت تسریع شده از پلاسمای گرم از طریق مواد رسانای الکتریکی مانند فولاد، فولاد ضد زنگ، آلومینیوم، برنج و مس برش می خورد. از این دستگا ها بیشتر در عملیات تعمیر خودرو ، ساخت و سازهای صنعتی ، نجات و ضایعات فلزات استفاده می شود.

انواع دستگاه برش پلاسما چگونه کار می کند؟

پلاسما حالتی است كه وقتی گرما و بخار با هم مخلوط می شوند به وجود می آید و تبدیل به گاز یونیزه و رسانای الكتریكی می شود. انواع دستگاه برش پلاسما از این گاز رسانای الکتریکی، برای انتقال انرژی از منبع تغذیه به یک ماده رسانا استفاده می کند.

قوس پلاسما وقتی به وجود می آید که گازی مانند اکسیژن ، نیتروژن یا آرگون از طریق یک روزنه نازل کوچک درون مشعل بیرون می آید. قوس الکتریکی تولید شده از منبع تغذیه خارجی به این جریان گاز فشار بالا وارد می شود و در نتیجه منجر به جت پلاسما می شود. جت پلاسما می تواند تا 40.000 درجه فارنهایت برسد و به راحتی مانند چاقوی داغ، فلزات را برش می دهد.

 

خرید انواع دستگاه برش پلاسما

هنگام انتخاب انواع دستگاه برش پلاسما، درک این نکته ضروری است که در واحدهای تولید شده برای مصارف صنعتی و خانگی تفاوت وجود دارد. بدون آموزش مناسب، خرید و استفاده از یک مورد اشتباه ممکن است در درازمدت هزینه و وقت شما را بگیرد. دستگاه های کوچک برش های پلاسما قابل حمل هستند، به بسیاری از پیمانکاران و سوداگران این فرصت را می دهند که از آن به راحتی  استفاده کنند. کاربردهای متنوع انواع دستگاه برش پلاسما ممکن است شما را شگفت زده کند. اگرچه آن ها به وضوح ابزاری مفید برای استفاده در بیشتر صنایع هستند، اما در چندین زمینه بهره وری دیگر نیز تا حدودی مفید هستند.

 

کاربرد های انواع دستگاه برش پلاسما

1.استفاده از انواع دستگاه برش در هنری

بسیاری از هنرمندان از طریق انواع دستگاه برش پلاسما در فلز،  نقش های هنری ایجاد می کنند و البته این برش ها باید دقت زیادی داشته باشند. سطح بالایی از جزئیات با یک برش دهنده پلاسما امکان پذیر است که می تواند به گونه ای برنامه ریزی شود که در امتداد بهترین خطوط نقاشی بریده شود، بدون اینکه فلز تاب و خم شود.

استفاده دیگر از برش دهنده های پلاسما ایجاد الگوهای پیچیده و شابلون هایی است که به سایر افراد خلاق اجازه می دهد قطعات هنری خود را بسازند، بنابراین این ابزار را به وسیله ای ضروری در دنیای هنرها و صنایع دستی تبدیل می کند.

2.لوله کشی

برش دهنده پلاسما تجهیزات خوبی برای یک لوله کش است. برش لوله با این نوع دستگاه ها صرفه جویی در مصرف وقت است و دقت برش لوله های پلاسما برش هر اره دستی را می زند و باعث می شود لوله ها به طور تمیز و بدون لبه های فرسوده روی هم قرار بگیرند.

3.پیمان کاران

پیمانکاران عمومی و زیرمجموعه از برش های پلاسما برای تمام عناصر ساختمانی که به ورق فلز نیاز دارند، استفاده می کنند. این کار را می توان مستقیماً در محل و بدون دردسر انجام داد، البته مادامی که منبع برق در دسترس باشد.

4.کشتی سازی

کشتی ها معمولاً توسط کارخانه های کشتی سازی متخصص در مهندسی نیروی دریایی در یک کشتی سازی ساخته می شوند. این کارگران کشتی سازی از برش دهنده های پلاسما برای اندازه گیری فولاد صفحه ای که برای ساخت سرسره، سرتراشه و بدنه مورد نیاز است، استفاده می کنند.

5.شرکت های برودتی و صنایع

شرکت های برودتی و تهویه مطبوع از انواع دستگاه برش پلاسما برای برش فلز برای نصب و ساخت و تعمیر مجاری فلزی بدون نیاز به بازگشت به کارگاه استفاده می کنند. در ساخت صنایع، می توان برش های دقیق را هنگامی که دستگاه CNC و برش پلاسما استفاده می شود و به صورت مشترک استفاده می شود، به صورت عمده انجام داد.

برش های چند محوری نیز باعث می شود جوشکاری درز بهتر انجام شود. برش پلاسما در صنعت فروشگاه باعث می شود تا الگوهای مکرر با دقت و سرعت برش داده شوند.

6.اتومبیل سازی

نگهدارنده های اتومبیل از برش های پلاسما برای ساخت منیفولدهای اگزوز برای تبدیل توربو و همچنین برای برداشتن قسمتهای آسیب دیده ماشین قبل از قرار دادن قطعات دیگر استفاده می کنند. برش پلاسما همچنین برای از بین بردن زنگ زدگی از بدنه خودرو مفید است.

انواع دستگاه برش پلاسما معمولاً واحدهای بزرگی هستند که کارهای بزرگ را انجام می دهند. خطوط تولید صنعتی، جایی که پروژه های بزرگ برش فولاد اتفاق می افتد.

دستگاه های برش اتوماتیک با هد کنترل که به طور کلی روی میز نصب شده اند کار می کنند. وقتی صحبت از برش دهنده های پلاسما می شود، ضروری است که بدانید حداکثر اندازه صفحه شما چه چقدر است و حداکثر ضخامت صفحه چه مقدار خواهد بود، چند ورق مورد نیاز برای برش است، چقدر فضای لازم برای کار دارید و ابزار مورد نیاز شما چیست؟

برش های پلاسما با کنترل عددی کامپیوتر یا CNC نیز از طریق نرم افزار اجرا می شوند، بنابراین استخدام شخصی با قابلیت ایجاد و ویرایش فایل های CAD که CNC وارد می کند ضروری است. با استفاده از واحد صحیح ، نسبت هزینه به دقت به حداکثر می رسد و هدر رفتن آن به حداقل می رسد.
متغیرها و پارامترها برای هر دستگاه متفاوت است، بنابراین قبل از خرید دستگاه اطمینان حاصل کنید.

 • برش پلاسما با کنترل عددی کامپیوتر (CNC)

انواع مختلفی از برش دهنده های پلاسما CNC وجود دارد. سه پیکربندی اصلی این واحدها ، محورهای 2D / 2، محور 3/3 + و برش های پلاسمای CNC لوله و مقطع هستند، که اختلافات بین آن ها کاملاً چشمگیر است.

 • محور 2D / 2

این دستگاه متداول ترین است و پروفیل های مسطحی را با لبه های برش خورده تولید می کند که در 90 درجه نسبت به سطح ماده قرار دارند. تنظیمات دستگاه می تواند صفحات فلزی را به ضخامت 150 میلی متر برش دهد.

 • 3D / 3 + Axis

این دستگاه می تواند پروفیل های مسطح را نیز قطع کند، اما می تواند به جای زاویه های 90 درجه ، در محور سوم بچرخد که به آن امکان می دهد لبه ها را در زوایای 90 درجه نیز برش دهد. توانایی برش زوایای دیگر، آن را در ایجاد سوراخ های ضد مغز و لبه های شکاف سوراخ های پروفیل شده مفید می کند.
تطبیق پذیری این دستگاه، همچنین آن را برای برش پروفیل هایی که بخشی از ساخت و ساز جوش داده شده است، ایده آل می کند. بدست آوردن برش 30 یا 45 درجه اجازه می دهد تا قطعه ها بلافاصله و بدون فرآیندهای ثانویه مانند سنگ زنی یا ماشینکاری با هم جوش خورده و در نتیجه هزینه ها کاهش یابد.

 • دستگاه برش پلاسما دستی

دستگاه های دستی همه گیر هستند که قدرت آمپراژ بالا را تحویل می دهند. آن ها برای کارهای سبک تر که شامل تراش یا برش قطعات کوچکتر فلز هستند، مناسب هستند. این دستگاه ها می توانند در گاراژها ، تعمیرگاه های خودکار، و حتی خانه ها مورد استفاده قرار گیرند.

 • دستگاه های پلاسمای معمولی

تمام واحدهای دستی از پلاسمای معمولی استفاده می کنند. برش های معمولی پلاسما به جای گاز پلاسما از هوای فروشگاه استفاده می کنند و نوک نازل شکل قوس را تعیین می کند. آمپر در محدوده 12-20 کیلو آمپر در اینچ مربع است.

دستگاه برش واترجت:

 • دستگاهcnc واترجت برش فلزات به کمک این دستگاه امکان پردازش و برش آهن، فولاد، تیتانیوم، آلومینیوم و غیره وجود دارد. …
 • ماشینبرش cnc واترجت شیشه شیشه نسبت به ترک خوردگی حساس است و پردازش آن به دقت بالایی نیاز دارد. …
 • دستگاه برش واترجتسنگ و کاشی سی ان سی

دستگاه برش غیر فلزات

به طور کلی میتوان گفت دستگاه های لیزر غیر فلزات جهت برش و حکاکی متریال غیر فلز دارای عملکردی یکسان و مشابه هستند. بسته به نیاز شما، صنعتی که در آن شاغل هستید، میزان سرمایه ای که در نظر دارید، ابعاد و اندازه کارگاه و بسیاری موارد دیگر انتخاب دستگاه لیزر غیر فلز برای شما متفاوت خواهد بود. در انتخاب بهترین دستگاه لیزر غیر فلز مناسب شما کارشناسان نوین تاک لیزر از هیچ کمکی دریغ نخواهند کرد و آماده ارائه مشاوره رایگان در تمامی مراحل خرید به شما عزایزن هستند.

انواع دستگاه لیزر غیر فلزات

در شرکت نوین تاک لیزر برترین دستگاه های لیزر غیر فلزات روز دنیا با اخرین تکنولوژی لیزر CO2 گردهم آمده و آماده ارائه به شما عزیزان است. از جمله این دستگاه ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دستگاه لیزر غیر فلزات مدل پایونیر 1410
 • دستگاه لیزر غیر فلزات مدل پایونیر 1325
 • دستگاه لیزر غیر فلزات مدل پایونیر 1318
 • دستگاه لیزرغیر فلزات مدل لایت 1410
 • دستگاه لیزرغیر فلزات مدل لایت 1610

مقایسه انواع دستگاه لیزر غیر فلزات

در ادامه به معرفی ویژگی های انواع دستگاه برش غیر فلزات موجود در نوین تاک لیزر بطور مختصر می پردازیم:

دستگاه لیزر غیر فلزات مدل لایت 1610:

دستگاه لیزر غیر فلزات مدل 1610 از سری لیزر های CO2 مدل لایت است که به عنوان یک لیزر اقتصادی مناسب برای کارهای سبک طراحی شده است. اگر به دنبال خرید دستگاه برش غیر فلزات با هزینه کم هستید این دستگاه گزینه مناسبی جهت انتخاب است. این دستگاه در توان های 100 و 130 و 150 وات تهیه و توزیع می گردد. از دیگر ویژگی های این دستگاه میتوان به سبک و کم جا بودن آن اشاره نمود که حمل و نقل این مدل از دستگاه برش متریال غیر فلزی را بسیار آسان نموده است.

دستگاه لیزر غیر فلزات مدل لایت 1410:

این سری از لیزر ها که از تکنولوژی لیزر CO2 نیز بهره می برند، لیزر هایی با قیمت مناسب هستند که به عنوان یک محصول اقتصادی نیز شناخته شده اند. این دستگاه لیزر در توان های 100 و 130 و 150 وات موجود هستند. از دیگر قابلیت های این دستگاه برش غیر فلزات میتوان به کنترل WIFI آن اشاره نمود.

دستگاه لیزر غیر فلزات مدل پایونیر 1318:

دستگاه لیزر غیر فلزات مدل پایونیر 1318 از سری محصولات برند NTC می باشند که جهت کار در محیط های سخت و صنعتی و جهت عملکرد بی وقفه طراحی شده اند. توان های درنظر گرفته شده در این دستگاه ها شامل توان 100 و 130 و 150وات می باشد. میزکار مؤثر در این مدل از لیزر دارای ابعاد 100×140 سانتی متر در نظر گرفته شده است که فضای مناسبی را به اپراتور می دهد.

دستگاه لیزر غیر فلزات مدل پایونیر 1325:

این مدل از دستگاه لیزر غیر فلزات که دارای تکنولوژی لیزر CO2 نیز می باشد، همچون مدل پایونیر 1318 در توان های 100 و 130 و 150 وات تولید و عرضه می گردد. با این تفاوت که میزکار مؤثر در این مدل دارای ابعاد 130×250 سانتی متر بوده و فضای بیشتری جهت تحقق بخشیدن ایده های بیشتر ارائه می دهد.

دستگاه لیزر غیر فلزات مدل پایونیر 1410:

دستگاه لیزر غیر فلزات مدل پایونیر 1410را میتوان دستگاه اختصاصی تولید شده در نوین تاک لیزر دانست. این دستگاه لیزر غیر فلزات که در گروه لیزر های CO2 قرار می گیرد قابلیت برش انواع متریال غیر فلز همچون چوب، پلاستیک‌های بر پایه‌ی اکریلیک، کاغذ، چرم، پارچه و … را داراست. این دستگاه فوق صنعتی با بدنه ای سنگین و مستحکم و با استفاده از قطعات باکیفیت الکترونیکی و مکانیکی طراحی شده است تا بتواند عملکردی مطمئن در محیط های صنعتی داشته باشد.

تکنولوژی به‌ کار رفته در دستگاه های لیزر غیر فلز

ساختار دستگاه‌ های لیزر مشابه است و تفاوت آن ‌ها مربوط به نوع مواد گازی و یا جامدی است که به‌ عنوان منبع اصلی تولید لیزر یا همان سورس دستگاه فعالیت می ‌کند. در دستگاه‌ های برش و حکاکی لیزری غیر فلز از گاز CO2 استفاده می شود. این گاز مخلوطی از دی ‌اکسید کربن، نیتروژن، هیدروژن و هلیوم است.

نور ساطع شده از این ترکیب بسیار قدرتمند است و با یکسری فعالیت و پردازش به هد دستگاه رسیده تا از قدرت و توان آن در جهت برش انواع مواد غیر فلزی بتوان استفاده کرد. نور لیزر در این تکنولوژی در محدوده نور نامرئی و مادون‌ قرمز قرار دارد لذا با چشم قابل رویت نیست. لیزر CO2 توانایی برش انواع غیرفلز مانند چوب، شیشه، کاغذ و پارچه و غیره را دارد.

گرمای شدید لیزر موادی که به ‌عنوان نمونه قرار است برش دهد را نه ‌تنها ذوب بلکه تبخیر می‌کند که مزیتی قابل ‌توجه برای دستگاه ‌های برش است، چرا که با تبخیر ماده یک برش صاف و دقیق از خود بر‌ جای می‌ گذارد.

تنظیمات سرعت و قدرت را برای انجام برش و یا حکاکی بر روی غیر فلزات که دو نوع متفاوت از پردازش برروی مواد است را می‌توان تغییر داد به گونه ای که برای هر دو فعالیت مناسب باشد.

عملکرد دستگاه لیزر غیر فلزات

در دستگاه های برش لیزری غیر فلزات اشعه لیزر که قطری کمتر از نیم میلی متر دارد و در طیف Infra-Red قرار می گیرد توسط تیوب لیزر تولید می شود. اشعه لیزر تولید شده قبل از برخورد به سطح کار توسط سه آینه تعبیه شده در دستگاه لیزر به سمت هد دستگاه هدایت می شود. لازم است این آینه بصورت دقیق در دستگاه همواره تنظیم شده باشند. هد در دستگاه های لیزر وظیفه تقویت اشعه لیزری تولید شده را بر عهده دارد. هد اشعه لیزر را جهت شدت بخشیدن به آن در یک نقطه متمرکز می کند و بر روی سطح انواع متریال غیر فلز جهت انجام انواع برش می تاباند.

راهنمای افزایش کیفیت برش در دستگاه لیزر غیر فلزات

علاوه‌ بر اهمیت میزان سرعت و توان مناسب در دستگاه لیزر غیر فلزات، کیفیت برش مواد غیر فلزی نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و تاثیر بسیار چشمگیری در بهبود فرآیند تولید خواهد داشت. در دستگاه لیزر غیر فلزات از طیف وسیعی از مواد غیر فلزی همچون پلاستیک، سنگ، چوب، کاغذ، شیشه، پارچه و غیره جهت انواع برش و حکاکی استفاده‌ شده و بدون نیاز به ابزار طراحی، تمامی محصولات به‌ صورت سفارشی توسط این دستگاه تولید می‌ شوند.

افزایش کیفیت برش در دستگاه لیزر غیر فلزات به عوامل و فاکتور های بسیار گوناگونی وابسته بوده و نیازمند تنظیمات مشخصی با توجه به نوع متریال می‌ باشد.

از جمله عوامل تاثیرگذار و بسیار مهم در افزایش کیفیت برش در دستگاه‌ های لیزر غیر فلزات می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

قدرت و توان دستگاه

یکی از نکات مهم در رابطه با افزایش کیفیت برش، توجه به میزان قدرت و توان دستگاه لیزر غیر فلزات با توجه به نوع متریال می‌ باشد. به‌ طور کلی توان به‌ معنای میزان انرژی است که توسط لیزر در هر ثانیه ساطع می‌ شود و هر کدام از دستگاه‌ های لیزر غیر فلزات، دارای توان و قدرت متفاوتی هستند. همچنین توان در دستگاه‌ های لیزر، تعیین‌ کننده انرژی مورد نیاز برای برش و همچنین میزان عمق برش بوده و از این‌ رو یکی از پارامتر های مهم در دستگاه‌ های لیزری محسوب می‌ شود.

توان موجود در دستگاه‌ های لیزر غیر فلزات بین ۹۰ تا ۱۵۰ وات می‌ باشد و جهت افزایش کیفیت برش، بهتر است بهترین توان را بر اساس متریال خود انتخاب کرده و استفاده نمایید.

تنظیم طول موج

طول موج در دستگاه‌ های لیزر به رنگ نور ساطع شده از لیزر گفته‌ شده و بر حسب نانومتر ثبت می‌ شود. طول موج‌ های کوتاه‌ تر مانند فرابنفش دارای فرکانس‌ های بالاتری نسبت‌ به طول موج‌ های بلندتر مانند مادون قرمز داشته و در نتیجه از انرژی بیشتری نیز برخوردار هستند. طول موج‌ های مورد استفاده در دستگاه‌ های لیزری از مادون قرمز تا فرابنفش متغیر بوده و بهتر است با تنظیم درست آن‌ ها بر اساس نوع متریال و چگونگی برش، سبب افزایش کیفیت برش شوید.

استفاده از خنک‌ کننده

خنک‌ کننده در دستگاه‌ های لیزر غیر فلزات، پارامتری بسیار مهم می‌ باشد. زیرا لیزر دستگاه در هنگام برش مواد غیر فلزی، گرمای بسیار زیادی را تولید کرده و وجود خنک‌ کننده در دستگاه، اپتیک لیزر را در دمای مناسب‌ تری در طول عملیات نگه می‌ دارد. توجه به وجود خنک‌ کننده و عملکرد درست آن علاوه‌ بر افزایش کیفیت برش قطعات، سبب افزایش طول عمر عملکرد سیستم لیزر غیر فلزات نیز خواهد شد.

توجه به عرض پالس

یکی دیگر از موارد مهم در افزایش کیفیت برش، توجه به عرض پالس می‌ باشد. عرض پالس پارامتری بسیار مهم در دستگاه‌ های لیزری بوده و به مدت زمان بین آغاز و پایان پالس لیزری گفته می‌ شود. پالس لیزری تعیین‌ کننده مقدار انرژی مجاز در یک دوره معین در لیزر بوده و از این‌ رو با تنظیم انرژی مورد نیاز برای برش با توجه به عرض پالس، می‌ توانید کیفیت برش لیزر و سرعت برش را افزایش دهید.

تنظیم کانون دستگاه

اندازه نقطه در دستگاه لیزر غیر فلزات، در واقع قطر کل پرتاب لیزر است که توسط فاصله کانونی لنز فوکوس آن تعیین می‌ شود. هر چه نقاط لیزر در دستگاه کوچک‌ تر باشند، انرژی بیشتری را در منطقه کوچک‌ تری متمرکز کرده و هر چه اندازه بزرگ‌ تر، انرژی کمتری را در واحد سطح ارائه می‌ دهد. بنابراین با تنظیم درست كانون دستگاه بر اساس متریال و نوع برش، می‌ توانید کیفیت برش در دستگاه لیزر غیر فلزات را افزایش دهید.

با توجه به مطالب ارائه‌ شده در رابطه با راهکار های افزایش کیفیت برش در دستگاه لیزر غیر فلزات، عوامل و فاکتور های بسیار زیادی در آن تأثیر گذار هستند و با رعایت تمامی موارد، می‌ توانید برشی بسیار با کیفیت و بدون نقص را ایجاد نمایید. همچنین عواملی چون استفاده از دستگاه‌ های لیزر غیر فلزات با کیفیت و مرغوب، استفاده از متریال‌ های با کیفیت، دارای مهارت و توانایی لازمه کار با دستگاه غیر فلزات و غیره نیز می‌ تواند در افزایش کیفیت برش بسیار مثمرثمر واقع شوند.

نحوه کار با دستگاه برش لیزر غیرفلزات

برای شروع برش و حکاکی بر روی غیرفلزات به وسیله دستگاه لیزر در ابتدا باید طرح و ایده ای داشته باشید. این طرح می تواند برای برش الگوهایی بر روی پارچه، حکاکی بر روی چوب برای معرق کاری، برش های دقیق چرم و … باشد. این طرح باید به دستگاه انتقال داده شود. طرح آنالوگ شما باید توسط رایانه با نرم افزار های مخصوص به دیجیتال تبدیل شود. بر اساس نوع برش و یا حکاکی الگوهای مختلفی طراحی می شود. مزیت این دستگاه این است که پیچیده ترین الگو و طرح ها را می تواند برش بزند و یا بر روی مواد غیرفلزی حک کند. پس از طراحی الگو باید به فرمتی که توسط دستگاه قابل اجرا باشد تبدیل شود. معمولاً این فرمت ها شامل TIFF,PNG,PDF می باشد. هر دستگاه برش و حکاکی غیر فلزات نیاز به یک رایانه مختص به خود دارد. این برنامه دارای نرم افزار مخصوص دستگاه می باشد که می تواند طرح را خوانده و سپس آن را به زبان دستگاه ترجمه کند.

مرحله بعد انتخاب متریال می باشد. باید انتخاب کنید که بر روی چه جنسی می خواهید برش و یا حکاکی انجام دهید. بر اساس سختی و استحکام مواد توان دستگاه تنظیم می شود و متریال درون محفظه میزکار دستگاه قرار داده می شوند. هنگامی که دکمه شروع دستگاه فشرده می شود، الگو به کدهای دیجیتال تبدیل شده و به دستگاه ارسال می شود. دستگاه با خواندن این کدها با قدرتی که انتخاب شده است مسیر الگو را طی می کند تا فرآیند برش و یا حکاکی به پایان برسد. ممکن است بر اساس الگو انتخاب نیاز باشد متریال جا به جا شود که بر اساس نوع دستگاه اینکار دستی و یا به روش اتوماتیک انجام می شود. همانطور که متوجه شدید برای انجام کار به این دستگاه نیاز به نیروهای متعدد نیست و برای شروع فعالیت داشتن الگو و دانش کمی از رایانه کافی می باشد. هر اپراتور به سادگی با دریافت آموزش های لازم از تیم فنی مهندسی نوین تاک لیزر که در هنگام نصب و راه اندازی دستگاه به محل کارگاه شما فرستاده می شوند می تواند به سادگی دستگاه برش لیزری غیر فلزات را مدیریت کرده و متریال گوناگون را مورد برش و حکاکی قرار دهد.

ویژگی های برش لیزری CO2

از جمله ویژگی های دستگاه برش لیزر CO2 میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حکاکی لیزری از نزدیک بدون تماس بدان معناست که تماسی در این عملیات از پرتو لیزر با ماده صورت نمی‌ گیرد و تنها باعث ذوب و تبخیر ماده در اثر حرارت شدید می ‌شود بنابراین ماده در طی کار آسیب نمی ‌بیند.
 • مصرف برق در دستگاه‌ های برش کم است و هزینه تعمیر و نگهداری و هزینه تعویض قطعات بسیار کمتر از سایر دستگاه ‌های برش است.
 • روشی ایمن است به دلیل این ‌که از تیغه‌ ها استفاده نمی‌ کند بنابراین جزء مطمئن‌ ترین روش ‌های برش است.
 • پرتو آن در یک محفظه گرفتار شده و امکان نفوذ به بیرون از دستگاه را ندارد که ایمنی آن را دو چندان می‌ کند.
 • کاربرد متفاوت آن نه‌ تنها در بخش صنعت بلکه در پزشکی و تولید آثار هنری نیز آن را تبدیل به دستگاهی همه‌ کاره کرده ‌است.

چرا به دستگاه برش غیر فلزات نیاز داریم؟

بدون شک اگر افراد با برش به روش‌ های قدیمی و سنتی آشنایی داشته باشند، متوجه خواهند شد که برش به شیوه ‌های قدیمی کاری بسیار طاقت‌ فرسا و سخت بوده و علاوه ‌بر صرف انرژی زیاد توسط افراد، زمان بسیار زیادی را نیز احتیاج دارند. علاوه ‌براین نکات، توجه به کیفیت و دقت متریال غیر فلز برش خورده نیز بسیار حائز اهمیت بوده و باید قطعه ای متناسب با انتظار افراد تولید شود.

دستگاه برش لیزر غیر فلزات عمل برش را بسیار آسان کرده و علاوه‌ بر صرف ‌انرژی اندک، سرعت در انجام کار نیز در استفاده از این دستگاه ها بسیار بالا می ‌باشد. همچنین برش غیر فلزات توسط دستگاه برش بسیار تمیز، دقیق و با ظرافت بسیار انجام ‌شده و افراد می ‌توانند با کمک این دستگاه برش‌ های فراوانی را در مدت‌ زمانی بسیار کوتاه انجام دهند.

کاربرد های دستگاه برش غیر فلزات

اگر تمامی متریال را بتوان به دو دسته تقسیم بندی کرد، یک دسته شامل متریال از جنس فلز میشود که جهت برش این متریال میتوان از دستگاه برش فلزات بهره برد و دسته دیگر شامل متریال غیرفلزی است که برای برش و حکاکی آن ها دستگاه لیزر غیر فلزات کاربرد دارد. عملکرد دستگاه برش غیر فلزات بسیار متنوع و با توجه به هر متریالی کاربردهای متفاوتی دارند، از جمله کاربرد های دستگاه لیزر غیر فلزات میتوان به صنایع زیر اشاره کرد:

برش لیزری پارچه

نکته قابل توجه و حائز اهمیت ظرافت عملکرد دستگاه های برش غیر فلزات در متریال های آن می باشد. از جمله عملکرد این دستگاه ظرافت و دقت در پارچه ها می باشد. به وسیله برش لیزری پارچه می توان پارچه ها را بسیار تمیز و دقیق برش داد. پارچه در واقع از دیگر متریال‌های غیرفلز پرکاربرد است که صاحبان کسب‌وکارهای مرتبط در زمینه پوشاک، البسه و سایر محصولاتی که به وسیله برش پارچه تولید می‌شوند به کمک دستگاه‌های برش لیزری پارچه و تولید‌ انبوه کسب‌وکار خود را رونق بخشیده اند.
دستگاه برش لیزری پارچه انواع پارچه را بدون سوختگی و بسیار تمیز برش می‌دهند و دقیق‌ترین و ظریف‌ترین برش‌ها را بر روی انواع پارچه به آسانی اجرا می کنند.
همچون تولید انواع رو مبلی، روتختی، انواع پوشاک و البسه و … .

برش لیزری چوب

با توجه به کاربرد چوب، جذابیت و زیبایی های آن و کاربردی که در زمینه های مختلف از جمله دکوراسیون منزل به خصوص در دکوراسیون شرکت ها، مدرسه و دانشگاه ها که از میز، صندلی و بسیاری از وسایل چوبی دیگر استفاده می شود، ساخت تابلوهای تزئینی و … دستگاه برش لیزر چوب مناسب ترین گزینه برای برش و حکاکی چوب ها می باشد.

برش لیزری چرم

از گذشته تا به امروز صنعت چرم کاربردهای بسیار زیادی در زمینه های تولیدی مختلف علی الخصوص در کشور ما داشته است، از جمله این کاربردها تولید کفش چرم، کیف های زنانه و مردانه و تابلو های چرمی است. استفاده از دستگاه برش غیر فلز بسیار مناسب برای حکاکی و برش چرم های مختلف می باشد.

برش لیزری کاغذ و مقوا

دستگاه برش غیر فلزات در صنعت حکاکی و برش لیزری کاغذ و مقوا کاربرد های بسیار زیادی دارد. تولید انواع کارت‌های تبریک، تولید انواع کارت‌های مناسبتی مثل کارت عروسی و تولد، ساخت انواع گیفت های مناسبتی و هدایای مقوایی، ساخت انواع جعبه مثل جعبه کادو، تولید انواع خرده کاغذهای رنگی و … به وسیله دستگاه برش غیر فلزات انجام می شود.

برش لیزری نمد

از نمد در خلق وسایل تزئینی و زیبای بسیار زیادی استفاده می شود‌. به همین منظور برای برش و حکاکی متریال نمد دستگاه لیزر برش نمد بهترین گزینه می باشد. نمد از جمله متریال های غیر فلز ارزان و پرکاربرد است که با حکاکی و برش آن ها محصولات خاص و زیبایی مثل وسایل دکوری نمدی، دم‌پایی نمدی، جا سوئیچی و کیف‌های نمدی تولید می‌ شود.

برش لیزری سنگ

حکاکی بر روی سنگ نیز بسیار شایع و پرکاربرد است. برای حکاکی عکس و تصاویر گوناگون بر روی سنگ های مختلف، همچنین حکاکی بر روی سنگ قبر دستگاه برش غیرفلزات گزینه مناسبی است. حکاکی سنگ‌هایی که به‌عنوان یادگاری نگهداری می‌شوند و همچنین ساخت انواع تابلو های سنگی نیز با استفاده از دستگاه برش غیر فلز انجام می شود.

برش لیزری پلکسی

با برش و حکاکی به وسیله دستگاه برش غیرفلزات بر روی اقلامی که از جنس پلکسی هستند بدون سوختگی وسایل بسیار زیبایی را برش داده و تولید می کنند. انواع پلاک هایی که از جنس پلکسی هستند نیز با این روش برش داده می شوند.

برش لیزری موکت و کف پوش

امروزه انواع موکت ها و کفپوش ها بسیار پرکاربرد در طراحی و دکوراسیون داخلی محیط های مختلف اعم از محیط های اداری و تجاری، فروشگاه ها و نمایشگاه ها، سالن های آمفی تئاتر و سالن های کنفرانس، هتل ها، رستوران ها و حتی منازل مسکونی هستند. با استفاده از دستگاه های برش غیر فلزات امکان برش انواع موکت، کفپوش و فرش جهت استفاده در هر محیطی وجود خواهد داشت. از جمله کفپوش های قابل برش توسط این دستگاه ها عبارتند از انواع موکت های نایلونی، فرش های ماشینی، کفپوش های مورد استفاده در کف اتومبیل ها، کفپوش های نایلونی، برش انواع مت یوگا، فرش های پلی استر، فرش های مصنوعی و … .

دستگاه برش اکسی استیلن:

جوشکاری اکسی استیلن (اکسی گاز) یکی از روش‌های جوشکاری قدیمی است، که به دلیل خصوصیات منحصر به‌فرد خود هنوز در صنعت دارای کاربرد وسیعی می‌باشد. جوشکاری اکسی گاز به هر نوع احتراق گاز سوختنی با اکسیژن که به عنوان یک منبع گرمایی برای جوشکاری باشد، اطلاق می‌گردد. جوشکاری اکسی استیلن از شعله حاصل از سوختن گاز سوختنی با اکسیژن که در سر مشعل ایجاد می‌شود، جهت ذوب فلز پایه و سیم‌جوش استفاده می‌گردد. در این روش گاز سوختنی با اکسیژن به نسبت مناسب وارد محفظه اختلاط مشعل شده و پس از مخلوط شدن از سر نازل مشعل خارج شده و محترق می‌شود. حرارت حاصل از سوختن گازها در صنعت دارای کاربرد گوناگونی می‌باشد که عبارتند از:

 1. جوشکاری
 2. لحیم کارینرم و سخت
 3. برشکاری
 4. شیارزنی
 5. صافکاری
 6. پیشگرم کردن
 7. تمیز کاری سطوح
 8. فلزپاشی
 9. سخت کاری

دستگاه

دستگاه‌های مورد استفاده در جوشکاری گاز اساساً از یک منبع اکسیژن و یک منبع گاز سوختی (که معمولاً در سیلندرها وجود دارد)، دو تنظیم کننده فشار و دو شلنگ انعطاف‌پذیر (برای هر سیلندر) و یک مشعل تشکیل شده‌ است. از این نوع مشعل‌ها می‌توان برای لحیم‌کاری نیز استفاده کرد. سیلندرها اغلب در یک کالسکه چرخ‌دار مخصوص حمل می‌شوند. نمونه‌هایی از این مجموعه برای برش‌های اکسی هیدروژن با سیلندرهای کوچک (به اندازه غواصی) وجود دارد که برای استفاده در عملیات نجات و موارد مشابه از پشت کاربر در یک کوله پشتی استفاده می‌شود.

گازهای سوختنی فرایند جوشکاری اکسی گاز

گازهای سوختنی فرایند جوشکاری اکسی گاز که برای جوشکاری مورد استفاده قرار می‌گیرند، باید دارای خصوصیات ذیل باشند. 1- دمای شعله حاصل بالا باشد 2- سرعت احتراق زیاد باشد 3- انرژی حرارتی بالایی تولید نماید 4- دارای کمترین اثر مخرب بر روی جوش باشد 5- تهیه آن ساده و ارزان باشد.

طرز تهیه اکسیژن برای فرایند جوشکاری اکسی گاز

ابتدا هوا را از صافی‌های ویژه عبور داده تا گرد و غبار، چربی و بخار آن گرفته شود؛ لذا مراحل ذیل به صورت متوالی انجام می‌گیرد:

 1. هوا توسط کمپرسور تا فشار bar ۲۰۰ تحت فشار قرار می‌گیرد.
 2. هوای متراکم شده از داخل کوپل‌هایی عبور نموده و باعث سرمازدگی و در نتیجه تبدیل هوای متراکم به مایع می‌گردد. (مانند سیستم سرما ساز در یخچال‌ها)
 3. در این حالت فشار گاز افت نموده و به bar ۴ کاهش می‌یابد و دمای هوای مایع به ۲۰۰°C- می‌رسد.
 4. هوای مایع را مجدداً حرارت داده و در C° ۱۹۶- گازنیتروژن جدا شده و در ۱۸۳°C- گاز اکسیژن تبخیر و جدا می‌گردد. گاز اکسیژن خالص را داخل کپسول‌ها به صورت فشرده یا به صورت مایع در داخل کپسول‌های مخصوص برای استفاده در فرایند جوشکاری اکسی گاز به بازار عرضه می‌کنند.

گاز استیلن C2H2 مورد استفاده در فرایند جوشکاری اکسی گاز

گاز استیلن با فرمول شیمیایی C2H2 یک گاز هیدروکربنی می‌باشد که درصد وزنی کربن آن بیشتر از گازهای هیدورکربنی دیگر است. این گازها بدون رنگ و سبک‌تر از هوا بوده و دارای بوی نامطبوعی می‌باشد. بدبو بودن آن به دلیل وجود ناخالصی‌های نظیر سولفورهیدروژن و فسفر هیدروژن می‌باشد. گاز استیلن را از تماس آب بر روی سنگ کاربید به دست می‌آورند.

تولید گاز استیلن برای فرایند جوشکاری اکسی گاز

تولید گاز استیلن برای فرایند جوشکاری اکسی گاز از تماس سنگ کاربید کلسیم CaC2 با آب، گاز استیلن C2H2 متصاعد می‌گردد. واکنش شیمیایی حاصل یک فعل و انفعال گرمازا می‌باشد، به گونه‌ای که از هر کیلوگرم کاربید کلسیم ۴۰۰ کیلو کالری گرما تولید می‌شود.

CaC2 + 2H2O → C2H2 + Ca(OH)2 + 400 Kcal

۱۵ کیلوگرم گاز استیلن در فشار بالای ۲ بار (psi ۳۰) ناپایدار بوده و خاصیت انفجاری دارد؛ بنابراین برای رعایت ایمنی لازم است فشار استیلن در مولدها یا خروجی رگلاتورها و لوله‌های انتقال از ۱ bar بالاتر نرود.

طرز تهیه کاربید کلسیم (سنگ کاربید) C2Ca

کاربید کلسیم با نام تجاری سنگ کاربید، ماده اولیهٔ تولید گاز استیلن برای مصارف جوشکاری و برشکاری محسوب می‌شود.

کاربید کلسیم به صورت مذاب به داخل بوته‌های ویژه ریخته شده و پس از سرد شدن، آن را آسیاب کرده و در اندازه‌های مختلف در شبکه‌های آب‌بندی شده، به بازار عرضه می‌شوند. کاربید کلسیم به شدت جاذب آب است و به محض رسیدن مختصری رطوبت به آن گاز استیلن متصاعد می‌شود. حتی رطوبت هوا با سنگ کاربید، گاز استیلن تولید می‌نماید. هر کیلوگرم سنگ کاربید در صورت خالص بودن، ۳۵۰ لیتر گاز استیلن تولید می‌نماید ولیکن به دلیل همراه بودن با برخی ناخالصی‌ها این مقدار تا ۲۵۰ لیتر کاهش می‌یابد.

آماده‌سازی فلز مبنا قبل از فرایند جوشکاری

هر ۵ نوع اتصال: لب به لب، لب روی هم، تی شکل، گوشه ای و لبه ای را می‌توان با فرایند جوشکاری اکسی استیلن جوشکاری نمود و بسته به جنس فلز مبنا و استحکام مورد نظر می‌توان از جوش‌های گلویی (Groove) و جوشهای‌شیاری (Fillet) استفاده نمود و همچنین باید محل اتصال از چربی کثیفی و زنگ‌زدگی تمیز شود و فاصله بین دو فلز مبنا (GAP) را رعایت نمود. در شکل فوق می‌توانید انواع آماده‌سازی فلز مبنا قبل از فرایند جوشکاری مشاهده کنید.

مزایای جوشکاری اکسی استیلن

 1. این فرایند برای ساختن و تعمیر قطعات به‌طور وسیع به کار می‌رود.
 2. گرمای ورودی بسته به سرعت جوشکاری، اندازه، سیالیت و کشش سطحی حوضچه‌مذاب می‌تواند قابل کنترل باشد.
 3. نرخ گرم و سرد شدن به‌طور آهسته می‌باشد.
 4. چون گرمای ورودی از طریق فلز پرکننده نمی‌باشد بنابراین کنترل نرخ ته‌نشین شدن فلز پر کننده به فلز جوش قابل کنترل بوده و حتی می‌توان مقدار گرما را به‌طور انتخابی به فلز پرکننده یا فلز مبنا داد.
 5. تجهیرات این فرایند، کم هزینه و قابل حمل و نقل می‌باشد.
 6. هزینه و نگهداری تجهیزات جوشکاری نسبت به بقیه فرایندها پایین می‌باشد.جوشکاری اکسیاستیلن

معایب جوشکاری اکسی استیلن

 1. گرمای شعله جوشکاری گاز کمتر از گرمای قوس الکتریکی است.
 2. فلاکس‌های مصرفی در این فرایند باعث تولید دود و گازهایی شده که برای چشم، گوش، گلو و ریهٔ شخص جوشکار، مضر است.
 3. این فرایند برای جوشکاری فلزات دیرگداز مانندتنگستن، مولیبدن، تانتالیوم و غیره و نیز فلزات واکنش‌دار مانند تیتانیوم و زیرکونیوم مناسب نیست.
 4. نسبت به گرمای قوس، زمان زیادی طول می‌کشد تا گرمای شعله به گرمای نقطه ذوب برسد. گرمای ورودی جوش به فلز پایه زیاد است.
 5. منطقه تحت تأثیرحرارت HAZ زیاد می‌باشد که این باعث درشت شدن دانه‌ها، بیشترین اعوجاج و کمترین مقاومت به خوردگی خواهد شد.
 6. استفاده از فلاکس به عنوان یک محافظ در این فرایند مانند کیفیت استفاده از گازهای خنثی جوشکاری به عنوان یک محافظ در فرایند جوشکاریآرگون (جوشکاری تیگ) و جوشکاری میگ و مگ استفاده می‌شود، نیست.

 

 

این شرکت آمادگی دارد تا با استفاده از تجارب ارزنده خود،دستگاه برش را با کیفیت خوب و از برندهای معتبر از کشور های مختلف از جمله چین برای شرکت های تولیدی تامین و وارد نماید، در ضمن کلیه کارهای واردات (ثبت سفارش، خرید، حمل کالا، ترخیص)و نصب و راه اندازی دستگاه در محل کارخانه شما توسط این شرکت انجام خواهد شد.

*لطفا با ما در ارتباط باشید…

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با ما در ارتباط باشید : 35 444 352 035