حواله ارزی به نقل و انتقال و واریز ارز به یک حساب بانکی و یا یک گیرنده در یک حساب مشخص گفته می شود که انواع مختلفی مانند حواله ارزی مستقیم و غیر مستقیم دارد.

خرید حواله ارزی دارای شرایط و قوانین خاصی بوده و از طریق بانک ها یا صرافی ها در دسترس و قابل خرید می باشد.

انواع حواله‌ ارزی در حالت کلی:

الف) حواله ارزی صادره (Outward Transfers)

وقتی که بخواهیم به وسیله بانک یا صرافی  برای فردی ارز ارسال کنیم، از حواله ارزی صادره استفاده می کنیم.

در این روش ابتدا باید به بانک یا صرافی مورد نظر خود مراجعه کنید، سپس باید مشخصات فرد گیرنده ارز، شماره حساب و واحد پولی که می‌خواهید ارسال کنید را باید مشخص کنید، پس از آن، ارز شما را به ارز موردنظرتان برای مقصد، بر اساس نرخ روز ارز تبدیل می کنند و به این ترتیب مبلغ مورد نظر شما برای آن فرد یا شرکت ارسال می شود.

لازم به ذکر است که در این روش برای جلوگیری از پول شویی باید فرم اظهارنامه گمرکی تکمیل گردد.

ب) حواله ارزی وارده (Inward Transfers):

همه بانکهایی که سرویس حواله ارزی دارند، باید پس از دریافت پیام تایید ارسال حواله ارزی، در کمترین زمان ممکن، ارز ارسالی را به حساب مشتری واریز کنند.
فرد مورد نظر در خارج از کشور باید پاسپورت یا کارت شناسایی معتبر خود را ارائه دهند تا بتواند وجه واریزی به حساب خود را دریافت کند. همچنین او می‌تواند این وجه را به حساب ارزی فردی دیگر واریز کند و یا اینکه آن را به بانک بفروشد.
وی حتی می‌تواند تمام ارز خود را به ارز دیگر تبدیل کند.

انواع حواله ارزی براساس سرعت و زمان انتقال:

۱) حواله ارزی مستقیم (Telegraphic Transfer):

حواله ارزی مستقیم یا همان حواله ارزی T/T، با نام “حواله ارزی سوئیفت” شناخته می‌شود و یکی از امن ترین روش‌های جابه جایی ارز می باشد. با استفاده از این روش میتوانید هر میزان ارزی را به ۱۳۰ ارز مختلف تبدیل کنید و به حساب هر شخص حقوقی و یا حقیقی در کل دنیا منتقل کنید.

از مزایای حواله ارزی سوئیفت می توان به سرعت بالا در انتقال، ایمن، بدون محدودیت در میزان مبلغ ارسالی و انتقال مستقیم پول به حساب شخص حقیقی و یا حقوقی اشاره کرد.

نکاتی مهم در مورد ارسال حواله ارزی T/T:

– در این روش ارسال حواله ارزی، داشتن کد سوئیفت (Swift Code) الزامی است.

– اگر بانک مقصد در کشور آمریکا باشد، باید حتماً کد Routing Number تهیه شود.

– در صورتی که بانک مقصد در کشور کانادا باشد، باید کد Transit تهیه شود.

– اگر بانک مقصد در کشور هند باشد، باید کد IFSC داشته باشید.

– مدت زمان ارسال مبلغ به وسیله‌ی این نوع حواله ارزی، ۲ الی ۳ روز می باشد.

۲حواله ارزی غیرمستقیم (Demand Draft)   :

حواله ارزی غیر مستقیم یا همان حواله ارزی D/D، روندی مانند حواله ارزی T/T می باشد با این تفاوت که مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا ارز به حساب فرد مورد نظر واریز شود؛ مدت زمان ارسال بین ۴ تا ۷ روز می باشد.

انواع حواله یورو به اروپا:

با توجه به افزایش معاملات اقتصادی با کشورهای اروپایی و همچنین افزایش مهاجرت ها به این کشورها، ارسال ارز به کشورهای اروپایی اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده است که در زیر به معرفی انواع حواله‌ های ارزی برای این کار، پرداخته ایم.

۱خدمات پی پال (PayPal)

سامانه پی پال یک سامانه‌ی تجارت الکترونیکی است که در سال ۱۹۹۸ در کشور آمریکا توسط ایلان ماسک به وجود آمد و در حال حاضر ۱۷۰ میلیون عضو دارد. در این سامانه می توانید تا حداکثر هزار دلار از سایت های خارجی و فروشگاه های اینترنتی مختلف خرید کنید و مبلغ آن را اینترنتی و از طریق این سامانه‌ی مطمئن، پرداخت کنید.

متاسفانه به خاطر تحریم‌، نمی‌توانیم از این سرویس برای نقل و انتقالات داخلی استفاده کنیم و فقط از این درگاه برای فروشگاه های خارجی می توان استفاده کرد.

۲وب گرام (WebMoney)

وب گرام یا همان وب مانی، به مانند سیستم پی پال می باشد و یک تجارت آنلاین بین المللی به حساب می آید و ۳۲ میلیون عضو دارد. در این سیستم کاربر نیاز به افتتاح حساب در هیچ بانکی نداشته و به راحتی می تواند علاوه بر کنش های مالی و همه واریزهای خود را مشاهده و پیگیری کند. این سرویس برای اعضای خود کیف پول دیجیتال و پاسپورت وب مانی ایجاد می‌کند تا به وسیله آن بتوانند به راحتی نقل و انتقالات مالی خود را انجام بدهند.

۳وسترن یونیون (Western Union)  

یکی از محبوب ترین و بهترین سرویس های نقل و انتقال ارز در سطح بین الملل می باشد که فعالیت خود را از سال ۱۸۵۶ در کشور آمریکا شروع کرد و در حال حاضر ۱۸۵ شعبه در سراسر دنیا دارد.
از مزایای این روش می توان به عدم نیاز به حساب بانکی در مقصد اشاره کرد.

در این روش پس از آنکه ارز خود را به به نرخ ارز کشور مقصد تبدیل کردید، یک کد ۱۰ رقمی به شما داده می شود که با ارسال این کد، گیرندۀ ارز می تواند مبلغ واریزی شما را برداشت کند.
لازم به ذکر است که این روش در تحریم‌ها به صورت مستقیم انجام نمی گیرد.

۴مانی گرام (Moneygram)

این روش دقیقا مانند روش وسترن یونیون می باشد، با این تفاوت که کارمزد کمتری نسبت به وسترن یونیون پرداخت می شود.

مدارک لازم برای حواله ارزی چیست؟

بانک ها یا موسسات مالی برای اینکه بتوانند میزان امنیت روند نقل و انتقال حواله های ارزی را افزایش دهند، قوانین سفت و سختی را در نظر گرفتند که یکی از آنها دریافت مدارک شناسایی معتبر از اشخاص حقیقی و حقوقی بوده است.

اشخاص حقیقی باید مدارک مانند شناسنامه کارت ملی اصل و کپی یک قطعه عکس سه در چهار به همراه خود داشته باشند، اما اشخاص حقوقی (شرکت) برای دریافت حواله ارزی باید مدارکی مانند آگهی تاسیس، پروانه کسب، مجوز فعالیت اقتصادی شرکت، کارت بازرگانی (برابر اصل شده)، کپی اساسنامه، کارت ملی و شناسنامه مدیران و صاحبان امضای شرکت را به همراه داشته باشند.

خرید حواله ارزی از طریق بانک:

افراد برای خرید انواع حواله های ارزی می توانند از طریق بانک ها یا صرافی ها اقدام کنند که خرید حواله ارزی از طریق بانک یک روش بسیار آسان و قابل دسترس می باشد. افراد برای خرید حواله ارزی بانک تجارت و بانک ملی کافی است همراه با مدارک لازم و بودجه مالی کافی به شعب بانک مراجعه کرده و برای خرید حواله ارزی اقدام نمایند.

یکی از مهم ترین مواردی که در مورد خرید حواله ارزی از طریق بانک وجود دارد این است که خریدار باید حتما فرم یا نامه خرید حواله ارزی را با دقت پر کرده و اطلاعات گیرنده حواله ارزی را با دقت کامل در آن وارد نماید. خریدار حواله ارزی لازم است ارز خریداری شده را همراه فرم خرید حواله ارزی به بانک مربوطه تحویل داده و درخواست صدور ارز را ارسال کند.

پس از تحقیق و بررسی در مورد این که حواله ارزی چیست، افراد متوجه خواهند شد که خرید حواله ارزی شرایط و قوانین خاصی داشته و خرید حواله ارزی از طریق بانک ها نیز نیازمند پرداخت کارمزد می باشد. متقاضیان خرید حواله ارزی باید حتما مقدار کارمزد خرید حواله ارزی را نیز در نظر گرفته و آن را به طور کامل پرداخت نمایند، تا نقل و انتقال پول به درستی انجام شود.

خرید حواله ارزی از طریق صرافی:

یکی از آسان ترین راه ها برای خرید حواله ارزی و یا کسب اطلاعات در مورد شرایط و قوانین خرید انواع حواله ارزی مراجعه به صرافی ها است. خرید حواله ارزی از طریق صرافی به آسانی برای تمامی افراد قابل دسترس بوده و هر کسی پس از آشنایی با این که حواله ارزی چیست، می تواند با مدارک لازم جهت خرید حواله ارزی به صرافی مراجعه کند.

مراحل خرید حواله ارزی از طریق صرافی نیز مانند خرید حواله ارزی از طریق بانک بوده و فرد خریدار باید واجد شرایط خرید حواله ارزی باشد. جهت خرید حواله ارزی از طریق صرافی خریدار باید فرم خرید حواله ارزی را پر کرده و علاوه بر خرید حواله ارزی کارمزد خرید را نیز به صرافی بپردازد.

لازم به ذکر است که خرید حواله ارزی از طریق برخی صرافی های معتبر به صورت آنلاین نیز وجود داشته و از طریق سایت صرافی ها در دسترس‌ می باشد. متقاضیان با مقایسه کارمزد انواع صرافی ها برای خرید حواله ارزی می توانند بهترین و مناسب ترین صرافی را جهت خرید حواله ارزی انتخاب کرده و خرید خود را انجام دهند.

*این مجموعه آمادگی دارد تا تمام حوالجات ارزی (دلار،یورو،یوان،درهم و…) را با قیمت مناسب به صورت واریز به حساب یا تحویل کش در اکثر کشور ها برای مشتریان عزیز ( واردکنندگان ، صادرکنندگان ، دانشجویان و … ) انجام دهد.

لطفا با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با ما در ارتباط باشید : 35 444 352 035