ورق استیل، یکی از انواع محصولات فولادی است که به دلیل آلیاژ خاص به‌کار‌رفته در آن، دارای خواص مکانیکی متفاوتی نسبت به سایر ورق‌هاست. ورق استیل، ورقی تولید‌شده بر پایه‌ی آهن است که از فلز خالص استیل با ترکیب سایر عناصر ساخته می شود. مواد اصلی تشکیل‌دهنده‌ی این نوع ورق فولادی، آهن، کربن و کروم هستند.

ورق استنلس استیل چیست؟

ورق استیل از ترکیب آهن، کربن، کروم و نیکل به وجود می‌آید که سبب می‌شود این محصول کارایی بسیار بالایی از خود نشان دهد. همچنین اضافه شدن عنصر مولیبدن به این ورق، مقاومت در برابر خوردگی ناشی از اسیدهای کاهنده را اضافه می‌کند.

نکته جالبی که در این محصول وجود دارد این است که با تغییر درصد مولیبدن و کروم در ترکیبات آن می‌توان موجب تنوع در کارایی این ورق در بخش‌های مختلف صنعت شد. البته لازم به ذکر است که این تغییر در عناصر، بر قیمت ورق استیل بی‌تأثیر نخواهد بود.

 

کاربرد ورق استیل در کجاست؟

بیشترین کاربرد ورق استیل کوچک و بزرگ، در موارد زیر به چشم می‌خورد:

 • 1-    ساخت لوازم خانه و آشپزخانه
  2-    ساخت تجهیزات پزشکی
  3-   کارخانه‌ها، آزمایشگاه‌ها و مکان‌هایی که مواد خورنده وجود دارد
  4-    ساخت ماشین‌آلات
  5-    صنعت تولید و ساخت سیمان
  6-    صنایع تولید کاغذ
  7-    تولید مواد شیمیایی
  8-    ساختمان‌سازی

البته به خاطر داشته باشید که از ورق استیل در تولید لوله های استیل دکوراتیو نیز استفاده می‌شود.

 

اولین دلیل کاربرد بسیار زیاد این محصول در صنایع مختلف هم نحوه تولید ورق استیل است؛

چراکه پس از ترکیب آلیاژها، این ورق از 7 مرحله نورد می‌گذرد. دلیل بعدی آن هم مواردی چون: ظاهر زیبا،مقاومت بالا در برابر حرارت، خواص ضدزنگ، مقاومت بالا در مقابل خوردگی‌، طول عمر بالا و مفید، امکان جوشکاری و قابلیت بازیافت ورق استیل است که این مورد آخر از مهم‌ترین ویژگی ورق استیل به شمار می‌رود.

اگر بخواهیم به کاربرد این محصول در دیگر صنایع با جزییات بیشتری بپردازیم باید اضافه کنیم:

 • 1- استفاده جهت ساخت سقف ساختمان
  2-    پوشش بدنه، سقف و درب آسانسور
  3-   ساخت بدنه خودروها، هواپیما و کامیون
  4-   ساخت قطعات بزرگ در صنعت کشتی‌سازی
  5-    استفاده در ساخت پمپ
  6-    ساخت تانکر حمل مواد شیمیایی
  7-   تولید وسایل الکتریکی همچون ترانسفورماتور

 

ابعاد و سایز ورق استیل

ابعاد ورق استیل بسیار متفاوت و مختلف است که می‌بایست با توجه به کاربرد موردنظر، سایز ورق استیل را انتخاب کنید. ابعاد ورق استیل عبارت است از:

 • 1-    ۱ * ۲ متر
  2-    ۱٫۲۵ * ۲٫۵۰ متر
  3-   ۱٫۲۲ *۲٫۴۴ متر
  4-    ۳ * ۱٫۵ متر
  5-   ۱٫۵ * ۶ متر
  6-    ۲ * ۶ متر

تمامی این ابعاد در ضخامت‌های مختلفی تولید می‌شوند که عرض آن‌ها نیز به صورت ۱۰۰، ۱۲۵ و ۱۵۰ سانتی‌متری است.

لازم به ذکر است ورق استیل فابریک در اندازه‌های ۲۰۰ * ۱۰۰ سانتی‌متر، ۲۵۰ * ۱۲۵ سانتی‌متر و ۱۲۲ * ۲۴۴ سانتی‌متری تولید می‌شود.

 

استاندارد ورق استیل چیست؟

هنگام اجرای مراحل تولید ورق فولادی، باید یک سری استانداردهای تائید شده رعایت شود تا درنهایت محصولی کاربردی و قابل‌اطمینان تولید شود؛  استانداردی هم که در تولید ورق استیل استفاده می‌شود، استاندارد جهانی ASTM است.

با انواع ورق استیل آشنا شوید

انواع ورق استیل شامل موارد زیر است:

 • 1-   ورق استیل رنگی
  2-   ورق استیل فابریک
  3-    ورق استیل طرح دار
  4-   ورق استیل سری 200
  5-    ورق استیل سری 300
  6-   ورق استیل سری 400
  7-   ورق استیل سری 600
  8-   ورق استیل براق
  9-    ورق استیل نازک
  10-    ورق استیل تزئینی

در ادامه به توضیح ورق استیل سری 200، 300، 400 و 600 می‌پردازیم.

 

انواع ورق استیل سری 200 به همراه کاربرد:

ورق‌های استیل سری 200 شامل 2 گروه 201 و 202 می‌شوند؛ تفاوت آن‌ها هم در نحوه تولیدشان است که ورق استیل 201 از طریق نورد سرد تولید می‌شود. ترکیبات هر 2 گروه شامل ترکیبات آستنیتی (کروم، نیکل و منگنز) است.

 

کاربرد انواع ورق استیل سری 300

این نوع، از رایج‌ترین ورق‌های استیل ضدزنگ است که نوع 304 آن از پرمصرف‌ترین‌ها در این گروه به شمار می‌رود.

دلیل آن هم مقاومت بالا در برابر خوردگی، قابلیت جوشکاری، انعطاف‌پذیری و غیر مغناطیسی بودن است. انواع دیگر ورق استنلس استیل به همراه مشخصات آن‌ها را در ادامه برای شما توضیح داده‌ایم و به بررسی فرق استیل 304 با 316 و دیگر سری‌ها پرداخته‌ایم:

 • 1- ورق استنلس استیل 301: انعطاف‌پذیری، مقاومت سایشی بالا، جوشکاری و شکل‌پذیری
  2-   ورق استنلس استیل 302: مقاومت بالا به دلیل داشتن کربن اضافه نسبت به نوع 304
  3-   ورق استنلس استیل 303: شکل‌پذیری بهتر نسبت به نوع 304 به دلیل داشتن گوگرد و فسفر بیشتر
  4-   ورق استنلس استیل 309: مقاومت حرارتی بالا نسبت به نوع 304
  5-    ورق استنلس استیل 316: عنصری به نام مولیبدن در این نوع ورق باعث شده تا از آن در صنایع غذایی و دارویی استفاده بیشتری شود. همچنین به دلیل اینکه نسبت به نوع 304 در برابر خوردگی مقاوم‌تر است، از آن در صنعت ساعت‌سازی و صنایع دریایی نیز استفاده می‌شود. مهم‌ترین استفاده از ورق استیل 316 در ساخت آستر دودکش‌ها به دلیل تحمل گرما تا ۲۰۰۰ درجه فارنهایت است.
  6-   ورق استنلس استیل 317: استحکام کششی بالا، مقاوم در برابر آسیب‌های شیمیایی و تحمل تنش عالی
  7-   ورق استنلس استیل 321: تقریباً شبیه به ورق نوع 304 است؛ اما به دلیل وجود تیتانیوم در آن، در برابر پوسیدگی‌های ناشی از جوشکاری مقاوم است.

آشنایی با انواع ورق استیل سری 400:

ورق استنلس استیل نوع 404، ترکیبات مخصوصی دارد که بسیار برای جوشکاری مناسب است؛ همچنین نوع 408 مقاوم در برابر حرارت بوده و بزرگ‌ترین مشکل آن نیز ضعیف بودن در برابر خوردگی است. از ورق استیل 409 هم معمولاً برای ساخت اگزوز خودرو و از مدل 420 برای ساخت قاشق و چنگال و کارد استفاده می‌شود. مدل 430 این ورق نیز مشابه مدل 420، در دکوراسیون و تزئینات منزل کاربرد دارد. ورق استیل مدل 410 در برابر سایش مقاوم بوده و از مدل 446 نیز در پروژه‌هایی با حرارت بالا استفاده می‌شود.

 

ورق‌های استیل سری 600 چه کاربردی دارند؟

ورق‌های استیل سری 600 با توجه به نوع آلیاژ آن‌ها دسته‌بندی می‌شوند که در لیست زیر هر نوع ورق استنلس استیل نوع 600 را با آلیاژ آن‌ها نام برده‌ایم:

 • 1- ورق استیل 601 الی 604: درصد آلیاژ بسیار پایین مارتنزیتی
  2-    ورق استنلس استیل 610 الی 613: آلیاژ فولاد سخت کننده ثانویه مارتنزیتی
  3-   ورق استیل 614 الی 619: آلیاژ فولاد کروم دار مارتنزیتی
  4-   ورق استنلس استیل 630 الی 635: آلیاژ فولاد ضدزنگ نیمه جامد مارتنزیتی
  5-  ورق استیل 650 الی 653: آلیاژ آستنیتی مقاوم شده از طریق نورد گرم
  6-   ورق استنلس استیل 660 الی 665: مقاوم در برابر شرایط آب و هوایی مختلف، ضدزنگ، مقاوم در برابر حرارت

تفاوت استیل بگیر با استیل نگیر

آیا تا به حال نام استیل بگیر یا استیل نگیر به گوشتان خورده است؟

اگر سری به بازار آهن زده باشید و درباره ورق استیل پرس‌وجو کرده باشید، مسلماً نام استیل بگیر و نگیر را می‌شنوید؛ اما استیل بگیر و نگیر به چه معناست؟

استیل بگیر و نگیر هردو به فولاد ضدزنگ می‌گویند؛ اما ورق استیلی که خاصیت آهنربایی داشته باشد «استیل بگیر» و ورق استیلی که خاصیت آهنربایی نداشته باشد «استیل نگیر» نام دارد.

ورق استیل نوع 304 و 316 هردو در دسته ورق استیل‌های نگیر قرار دارند که این عدم وجود خاصیت آهنربایی، به دلیل وجود 2 عنصر کروم و نیکل است.

بهترین شرکت های تولید ورق استیل:

به دلیل اینکه نحوه تولید ورق استیل تقریباً شبیه به نحوه تولید ورق سیاه است، قیمت ورق سیاه نیز می‌تواند روی قیمت نهایی ورق استنلس استیل تأثیر زیادی داشته باشد؛ اما به دلیل هزینه‌بر بودن تولید ورق استیل در داخل، عمده نیاز داخلی به این ورق، از خارج وارد می‌شود. برخی شرکت‌های تولید ورق استیل خارجی عبارت‌اند از:

 • 1- یوسکو تایوان (Yusco)
  2-    پوسکو کره (Posco)
  3-    وایسی تایوان
  4-    تسکو استیل کره جنوبی (Tesco steel)
  5-   تیسکو چین (Tisco)
  6-    ویراج هند (Viraj)

 

خواص ورق استیل:

در ادامه به مهمترین خواص و ویژگی‌های ورق استیل اشاره می‌کنیم:

خاصیت ضد زنگ

همان طور که قبلاً گفته شد، یکی از مواد تشکیل‌دهنده‌ی ورق استیل، کروم است. زمانی که کروم با اکسیژن هوا ترکیب می‌شود، لایه‌ای از اُکسید کروم روی ورق تشکیل می‌شود. اگرچه این لایه به چشم دیده نمی‌شود، اما باعث ازبین‌رفتن ارتباط هوا و فلز خواهد شد و از زنگ‌زدگی و پوسیدگی استیل جلوگیری می‌کند؛ در نتیجه استیل سالم می‌ماند.

قابل بازیافت

یکی از ویژگی‌هایی که این نوع ورق را محبوب کرده، قابلیت ذوب پذیری آن است. ورق استیل، ۱۰۰% قابل بازیافت است. استیل ضایعاتی، ذوب و مجدداً قالب‌گیری می‌شود. نکته‌ی قابل توجه این است که بین ۶۵ تا ۸۰ درصد از تولید ورق استیل در جهان به روش بازیافت ضایعات صورت می‌گیرد.

بالا بودن میزان سختی و استحکام

استحکام ورق‌های استیل، به میزان کربن به‌کاررفته در این ورق‌ها بستگی دارد. هر چه مقدار کربن موجود در این آلیاژ بیش‌تر باشد، میزان سختی ورق‌های استیل نیز بیشتر خواهد بود. (البته به یاد داشته باشید که ورق‌های استیلِ نگیر به خاطر پایه‌ی کربنی، از استحکام بیشتری نسبت به ورق استیلِ بگیر برخوداراست، ولی در عوض، خاصیت شکل‌پذیری ورق‎های استیلِ بگیر یبشتر است)

 

*این شرکت آمادگی دارد تا با استفاده از تجارب ارزنده ی خود ورق های استیل را با کیفیت خوب و مناسب از کشور های مختلف ازجمله چین،تایوان،کره،ترکیه و کشور های اروپایی برای شرکت های تولیدی تامین و وارد نماید.در ضمن کلیه ی امور واردات (ثبت سفارش،خرید،پرداخت خارجی،حمل کالا،ترخیص کالا)و همچنین تحویل درب انبارشما توسط این شرکت انجام خواهد شد.

*لطفا با ما درارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با ما در ارتباط باشید : 35 444 352 035