+نایلون های عریض چیست؟

*نایلون عریض نوعی نایلون است که در ابعاد و اندازه بزرگ‌تر با توجه به نیاز مشتری تولید می‌شود که در صنایع کشاورزی و ساختمانی از آن استفاده می‌شود. عرض زیاد این نایلون‌ها باعث شده‌است که بتوانید پوشش وسیعی برای یک فضای مشخص ایجاد کنید. این محصول بر پایه پلی اتیلن است و ۳ تا ۵ سال دوام دارد.

*احداث گلخانه ها با نایلون های عریض در کاهش هزینه های راه اندازی گلخانه موثر است. عبور نور به دلیل شفافیت بالای نایلون شرایط بسیار مناسبی برای رشد گیاهان ایجاد می کند. با توجه به ارزان بودن بسته بندی با نایلون اکثر صنایع برای بسته بندی محصولات خود از نایلون عریض استفاده می کنند. در این مقاله قصد داریم درباره ویژگی ها، مشخصات و کاربردهای نایلون عریض صحبت کنیم.

+نایلون عریض چه ویژگی هایی دارد؟

مهم ترین ویژگی نایلون عریض همانطور که از نامش پیداست، عریض بودن آن است. عرض زیاد این نایلون باعث ایجاد پوششی وسیع در فضایی مشخص می شود. این نوع نایلون با استفاده از مواد اولیه پلی اتیلنی ساخته می شود و طول عمری معادل سه الی پنج سال دارد. یکی از مهمترین مزایای استفاده از نایلون های عریض نصب سریع و راحت این پلاستیک است و در زمان نصب به تجهیزات و ابزارهای زیادی نیاز نیست.

کارخانه های تولید کننده،این نوع نایلون را در انواع:

1-مشکی

2-شفاف با (رنگ بندی ها و ضخامت متنوع تولید و به بازار عرضه می کنند.)

زیاد بودن تعداد لایه های نایلون با افزایش مقاومت آن رابطه مستقیمی دارد. گلخانه داران و کشاورزان با مسقف کردن سقف گلخانه با نایلون عریض میوه ها و گیاهان با کیفیتی را پرورش می دهند‌. برای محافظت از نمای ساختمان، پیشگیری از نشت سیمان نیز در صنعت ساختمان سازی از نایلون عریض استفاده می شود.

+نایلون عریض در چه مواردی کاربرد دارد؟

نایلون عریض در هر صنعتی کاربرد مختلفی دارد.

به عنوان مثال:

  • برای ساخت گلخانه

2-پرورش قارچ

3-کشت سیفی جات و غیره در صنعت کشاورزی از نایلون عریض استفاده می شود. برای نایلون سقف گلخانه نایلون های عریض شفاف کاربرد دارد. دلیل شفافیت نایلون های گلخانه ای این است که نور خورشید به راحتی بتواند از آن عبور کرده و به گیاهان برسد.

برای افزایش کیفیت نایلون گلخانه ای عریض از مواد افزودنی مانند مواد ضد اشعه ماورا بنفش، مواد جذب مادون قرمز، مواد ضد الکتریسته ساکن، مواد ضد مه و غیره استفاده می شود.

این نایلون ها در مقابل پارگی و خراشیدگی از مقاومت بالایی برخوردار است و به آن نایلون کشاورزی هم می گویند. به نایلون های عریضی که در صنعت ساخت و ساز برای جلوگیری از نشت سیمان و پوشش نمای ساختمان به کار می رود، نایلون فونداسیون می گویند.

1-عرض زیاد

2-شفافیت بالا

3-پنج لایه بودن

4- قیمت مناسب

5-مقاوم در برابر آفتاب

6-رنگ بندی متنوع از مزایای مهم نایلون فنداسیون به شمار می رود.

برای بسته بندی علوفه در صنعت دامپروری هم از نایلون عریض استفاده می کنند. پیمانکاران، گلخانه داران و کشاورزان مشتریان پر‌و‌پاقرص و همیشگی نایلون های عریض هستند.

شرکت های معتبر استفاده از مواد اولیه مرغوب و درجه یک برای تولید محصولات خود استفاده می کنند. بنابراین برای خرید این محصول همواره سعی کنید از شرکت های معتبر خرید کنید.

+در نایلون عریض از چه افزودنی هایی استفاده می شود؟

برای بهبود کیفیت و خواص نایلون افزودنی های مختلفی را به آن اضافه می کنند. مشتری برای سفارش و خرید نایلون مورد نظر خود باید با کارشناشان فروش شرکت های تولید کننده مشورت کنند تا طبق نیاز خود نایلون مناسب را انتخاب کند. در این بخش افزودنی های نایلون عریض را معرفی خواهیم کرد:

1- افزودنی Anti UV یا ضد اشعه ماورا بنفش:

این ماده باعث افزایش مقاومت نایلون در مقابل اشعه ماوراء بنفش خورشید می شود و ماندگاری و طول عمر آن را زیاد می کند.

2-افزودنی IR Absorber یا جذب کننده مادون قرمز:

این ماده با جذب اشعه مادون قرمز و افزایش حرارت داخل گلخانه از سرد شدن آن    در طول شب جلوگیری می‌ کند‌.

3-افزودنی Anti Static یا ضد الکتریسته ساکن:

وجود افزودنی ضد الکتریسته ساکن در مواد اولیه نایلون های عریض مانع از جذب گرد و غبار روی نایلون خواهد شد.

4-افزودنی Anti Fog یا ضد مه:

برای جلوگیری از تعریق سطح داخلی نایلون در گلخانه و جلوگیری از کاهش نور و از بین رفتن برگ های گیاهان داخل گلخانه از افزودنی ضد مه استفاده می شود.

+روش های تولید نایلون:

به طور کلی می‌توان روش های تولید نایلون را به سه مرحله کلی تقسیم بند کرد. مرحله‌های تولید نایلون شامل موارد زیر است:

1-ذوب مواد اولیه

2-سردکردن و شکل‌دهی

3-تبدیل به رول‌ها

4-ذوب مواد اولیه

گرانول های پلی‌اتیلن و نایلون طبق فرمول خاصی که هر تولیدکننده برای تولید محصولات خود از آن استفاده می‌کند، با یکدیگر ترکیب می‌شوند و آن ها را داخل قیف ماشین اکسترودر می‌ریزند. مواد در داخل آن با حرارت مشخص شده‌ای ذوب شده و به سمت جلو می‌رود، سپس این مواد وارد سیلندر ماردون می‌شوند، که در این مرحله سیلندر دارای قالب حلقوی شکلی است.

با چرخش ماردون و حرارتی آن پلاستیک به خمیر تبدیل می‌شود. چرخش ماردون در انتها به دای متصل خواهد شد. دای مواد اولیه را به لایه نازکی از نایلون تبدیل می‌کند. در این هنگام نایلون توسط خرطوم‌هایی اطراف دستگاه سرد می‌شوند و دیگر حالت چسبندگی ندارند. مراحلی که در بالا بیان شد مراحل کلی تولید نایلون است.

-فرایند اکستروژن پلاستیک:

اکستروژن بادی رایج ترین فرایندی است که در صنعت بسته بندی و پلاستیک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این فرایند شامل ورود مواد پلاستیکی مذاب به درون محفظه‌ای بادی است که به‌طور‌مداوم دمیدن ادامه پیدا می‌کند تا اینکه لایه های بادی تشکیل شوند. پس از اتمام فرایند اکستروژن پلاستیک فیلم بدست آمده هم به‌ صورت مستقیم و هم به صورت قطعات جداگانه ی فیلم برای ساخت یک فیلم یکدست و مسطح قابل استفاده است.

پلاستیک مذاب از طریق یک دهانه ، جهت تشکیل دیواره ای نازک به درون محفظه دمیده می‌شود. هوا از میانه ی دهانه وارد محفظه می‌شود تا اینکه تیوب شکل یک بالون به خود بگیرد.

برای خنک کردن فیلم، حلقه ای از هوای خنک که در بالای دهانه هست که کار خنک سازی فیلم را انجام می‌دهد. به دستگاهی که تمام این فرایند در‌‌‌‌‌آن انجام‌ می‌شود اکسترودر‌ می‌گویند. همچنین ما برای آشنایی بیشتر با فرایند اکستروژن در مقالات سایت به طور کامل به این موضوع اشاره کرده ایم. فرایند اکستروژن یکی از روش های عالی برای تولید فیلم پنج لایه است.

+روش تولید پلاستیک کشاورزی:

نایلون کشاورزی نوعی نایلون عریض بر پایه پلی‌اتیلن به شمار می‌رود که در بخش کشاورزی کاربرد دارد.

نایلون کشاورزی به صورت یک تا چندلایه با عرض ۱۰ سانتی‌متر تا ۲۰ متر و ضخامت ۲۵ میکرون تا ۶۰۰ میکرون قابل تولید و عرضه است که این اعداد باتوجه‌به نیاز مشتری متغیر است. این محصول در انواع متفاوتی از نظر تعداد لایه، رنگ و ضخامت ساخته و عرضه می‌شود.

کشاورزان و باغ‌داران، از نایلون‌های عریض برای نگهداری و محافظت از محصولات خود در مقابل تغییرات جوی آب‌وهوای و جلوگیری از سرما و یخ‌زدگی محصول استفاده می‌کنند.

این نایلون‌ها با پلی‌اتیلن سنگین تولید و عرضه می‌شود که وارد ماشین اکسترودر می‌شود و مواد در داخل آن با حرارت مشخص شده‌ای ذوب شده و به سمت جلو می‌رود. سپس این مواد وارد سیلندر ماردون می‌شوند که این سیلندر دارای قالب حلقوی شکلی است. با چرخش ماردون و حرارت آن پلاستیک به خمیر تبدیل می‌شود. چرخش ماردون در انتها به دای متصل خواهد شد و  مواد اولیه را به لایه نازکی از نایلون تبدیل می‌کند. در این هنگام نایلون توسط خرطوم‌هایی اطراف دستگاه تولید نایلون سرد می‌شوند و دیگر حالت چسبندگی ندارند و تبدیل به نایلون کشاورزی می‌شود.

+روش تولید نایلون گلخانه‌ای:

در هر گیاهی برای نمو و رشد ایده‌آل نیاز به شرایط خاصی از لحاظ دمای روزانه، دمای شبانه، شدت نور، میزان رطوبت خاک و میزان رطوبت نسبی هوا دارد. پس در پرورش گیاهان گلخانه‌ای باید به‌تمامی عوامل بیان شده دقت کرد.

یکی از روش های تولید نایلون، روش تولید نایلون گلخانه‌ای است. در تولید نایلون گلخانه ای مواد اولیه بعد از توزین، توسط تسمه نقاله به مخلوط‌کن انتقال داده می‌شود تا به طور کامل باهم مخلوط و ترکیب شوند. این مخلوط در مرحله بعدی وارد دستگاه اکسترودر می‌شود. سپس فیلم تولیدی وارد دستگاه خنک‌کننده شده، در این قسمت عرض و ضخامت فیلم در هنگام تولید باید تحت کنترل دقیق باشد. بعد از خنک شدن کامل فیلم به صورت رول درمی‌آیند.

اما گاهی مشتری ها نایلون گلخانه‌ای خود را، متناسب باشرایط محیطی و محل احداث گلخانه خود، سفارشی درخواست می‌کنند، که پوشش نایلونی خود دارای قابلیت های ویژه ای باشد این قابلیت ها با اضافه کردن برخی از افزودنی ها به مواد اولیه در دستگاه، در اول کار به وجود می‌آید، این گونه می‌شود که نایلون گلخانه‌ تولید می‌شوند.

بعضی ویژگی های فنی دستگاه های تولید نایلون های عریض در زیر آمادست:

:Finished Film Specification

Description name Row
greenhouse film grade LLDPE, LDPE, mPE, EVA and their compound

With anti-fog, anti-aging, heat preservation, anti-droplet, etc. Additive ( main material

MI≤1 g/10min)

Raw material: 1
agricultural film( LLDPE, LDPE)500-800 kg/h The max. Output: 2
Film: 3

:FILM:+

Description name Row
5-10m (unfold width) Max. width 3.1
0.06-0.12mm Film thickness 3.2
reach the superior quality of the certificate GB4455 agricultural

polyethylene blown film.

The film can 3.3
width and thickness is related with the raw material, processing technic,

temperature etc..

The film 3.4

:Equipment List:+

Description Row
Single Screw Extruder (three sets) 1
Cylinder Long Term Screen Changer 2
Hot Runner Connected between Extruder and Die

Head (three sets)

3
Die Head, one set (adopts Japan technology) 4
Air ring, one set (double lip) 5
Die head with (IBC) Ultrasonic servo closed-loop

control film cooling system, one set (adopts the

American and Germany technology)

6
The machine electric control system, one group 7
The first traction system, one set 8
Herringbone, gusset, steady bubble device, 1 group 9
The second traction device and winder 10
Spare Parts 11

*این شرکت آمادگی دارد تا با استفاده از تجارت ارزنده ی خود دستگاه های تولید نایلون های عریض با کیفیت خوب و مناسب از کشور های مختلف ازجمله چین،تایوان،کره،ترکیه و کشور های اروپایی برای شرکت های تولیدی تامین و وارد نماید.در ضمن کلیه ی امور واردات (ثبت سفارش،خرید،پرداخت خارجی،حمل کالا،ترخیص کالا)و همچنین نصب و راه اندازی ماشین آلات و خطوط تولید توسط این شرکت انجام خواهد شد.

*لطفا با ما درارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با ما در ارتباط باشید : 35 444 352 035